У Харкові відкрили меморіальну дошку архітектору Віктору Естровичу
07 травня 2015 14:31 Суспільство
У Харкові відкрили меморіальну дошку архітектору Віктору Естровичу Меморіальна дошка харківському архітектору Віктору Естровічу, розстріляному гітлерівцями в Дробицькому яру, відкрита сьогодні, 7 травня, на будинку по вул. Артема, 6.

Цей будинок архітектор спроектував і сам в ньому жив з 1928 по 1941 рік. Будинок є пам'яткою архітектури. Віктор Абрамович не залишив після себе жодного фотознімку, тому на пам'ятному знаку розміщений ескіз одного з двох його портретів.

Як повідомив голова Харківського обласного комітету «Дробицький яр» Леонід Леонідов, ідея відкрити меморіальну дошку архітектору з'явилася п'ять років тому, і сьогодні нарешті задумане реалізувалося. Дозвіл на встановлення пам'ятного знака дала міська топонімічна комісія.

Більше дізнатися про життя Віктора Абрамовича можна у Харківському музеї Голокосту. Директор музею Лариса Воловик зазначила, що він був видатним архітектором, роботи якого створили обличчя Харкова. За її словами, перед тим, як встановити меморіальну дошку, ініціатори її створення поспілкувалися з мешканцями будинку, і вони погодилися увічнити пам'ять архітектора на фасаді будівлі.

Одна з довгожительок будинку - Світлана Дєєва - оселилася в ньому в 1943 році після звільнення міста, коли її сім'я повернулася з евакуації. За її словами, в той час він був практично незаселеним, а пізніше його мешканцями стали відомі вчені, серед яких був фізик, академік АН УРСР Борис Вєркін, який проживав у будинку по вул. Артема, 6 з 1971 по 1990 роки.

«Раніше наш будинок називали «професорятником»: так ми сміялися, бо практично не було жодної квартири, де б не жив професор. Зараз у нас з'явилося дуже багато нових мешканців, але ми продовжуємо берегти наш дім, любимо його і пишаємося тим, що живемо в ньому», - розповіла Світлана Дєєва.

Встановлення меморіальної дошки архітектору профінансували керівники Харківського музею Голокосту та Харківського обласного комітету «Дробицький яр».

Зазначимо, що серед будівель, побудованих за проектами Віктора Естровіча, - будинок по вул. Артема, 12, будівля НДІ медичної радіології (вул. Пушкінська, 65), прибуткові будинки (вул. Сумська, 82 та вул. Полтавський шлях, 22а), колишній особняк купця Григорія Гольберга (вул. 1-ї Кінної армії, 104).

Довідка. Віктор Абрамович Естровіч народився в 1881 році в місті Росії Ковенської губернії (нині Литва). У 1907 році закінчив Петербурзький інститут цивільних інженерів. З 1912 року працював у Харкові. Почав свою творчість у стилі неоренесансу (відмінні риси - тяга до симетрії, раціональне членування фасадів, перевага прямокутних планів з внутрішніми двориками, використання таких архітектурних елементів, як рустика і пілястри), потім працював у стилі конструктивного арт-деко (синтез модернізму і неокласицизму). Спеціалізувався на проектуванні житлових будинків і установ медичного профілю. У грудні 1941 року був розстріляний в Дробицькому яру.

Підписуйтесь на Telegram-канал офіційного сайту Харківської міськради.


Друкувати
Останні новини