Харків сьогодні

Харків під час російської агресії.

На території міста Харкова є велика кількість об’єктів нерухомості, які були пошкоджені або зруйновані внаслідок збройної агресії російської федерації.

Станом на кінець листопада у місті було пошкоджено 5626 будівель та споруд: 3385 багатоквартирних житлових будинків, 1733 будинків приватного сектора, 255 будівель освіти та дитячих садочків, 78 медичних установ та 175 адміністративних споруд. Всі будівлі зазнали різного ступеня пошкоджень.

Пошкоджено 20 пам’яток архітектури та культури.

Ворог знищив у Харкові 9% мереж освітлення – це майже 9 тис. світлоточок. Найбільше постраждали мережі у Київському, Салтівському та Індустріальному районах. КП «Міськсвітло» відновило роботу 26% пошкоджених мереж.

Тимчасово залишили своє житло понад 320 тис. харків’ян.

Особлива увага приділяється відновленню об’єктів критичної інфраструктури та багатоквартирних житлових будинків. За рахунок субвенції з державного бюджету в Харкові було відновлено 128 житлових будинків.

Станом на кінець листопада за рахунок місцевого бюджету виконувалися роботи з поточного ремонту на понад 2100 об’єктах. Комунальні підприємства закрили понад 130 тис. вікон та відремонтували покрівлі на 578 житлових будинках.

Загалом було пошкоджено 117 інфраструктурних об’єктів КП «Харківські теплові мережі», з них - 20 кілометрів трубопроводів, 44 котельні, одна ТЕЦ, 46 центральних і 7 індивідуальних теплових пунктів, три насосні станції і т. д. Загальний обсяг збитків сягає мільярдів гривень.







Сім чудес Харкова

Сім чудес Харкова – це сім історичних та культурних монументів, які були обрані на конкурсі «Сім чудес Харкова» у липні 2008 року.

 

1. Пам'ятник Тарасові Шевченку

Пам'ятник Т. Шевченку було зведено у 1935 році біля входу в сад імені Тараса Шевченка. Пам'ятник вважається найкращим серед більш ніж 250 інших пам'ятників Тарасові Шевченку в усьому світі. Знадобилося понад рік, щоб створити цей витвір мистецтва. 16,5-метровий пам'ятник включає в себе бронзову статую Шевченка (5,5 метра), що стоїть на круглому постаменті з природного силікату, який оточують 16 менших за розміром постаментів з бронзи, що відображають історію України та героїв з творів Тараса Шевченка.


2. Фонтан «Дзеркальний струмінь»

Фонтан «Дзеркальний струмінь» – одна з найвидатніших архітектурних споруд в Харкові і перебуває під захистом ЮНЕСКО. Він розташований на вулиці Сумській навпроти Оперного театру і є одним із символів Харкова.
Цей фонтан було побудовано в 1947 році на честь перемоги радянського народу у Великій Вітчизняній війні. Тепер навкруги нього розкинувся невеличкий мальовничий сквер, там також є павільйон, з-під якого тече дзеркальний струмінь. Перед фонтаном посаджено гарні клумби, а за ним ви знайдете романтичний ставок неправильної форми.
Дзеркальний струмінь є одним з найулюбленіших місць для зустрічей і відпочинку харків’ян.


3. Покровський собор

На території монастиря знаходиться декілька будівель: Покровський собор, церква в ім’я Озерянської Божої Матері, Харківська архієрейська резиденція і духовна семінарія. Його засновниками були козаки, які звели собор у 1689 році як частину укріплень. У XVI столітті приміщення Покровського Собору використовували для занять студентів Харківського коледжу, де у 1759-1764 роках викладав видатний український педагог, поет і філософ Григорій Сковорода. На цей момент Покровський собор є найстарішим кам'яним пам'ятником архітектури національного значення в Харкові.


4. Благовіщенський собор

Цю церкву, яскравий приклад неовізантійської архітектури з 80-метровою дзвіницею, було побудовано між 1889 і 1901 роками за проектом місцевого архітектора Михайла Ловцова. Cобор здатний вмістити 4 тисячі чоловік. Церква є кафедральним собором Харківської єпархії Української Православної Церкви (Московського Патріархату). Католицький Патріарх Афанасій III та кілька святих єпископів поховані в соборі.

5. Успенський собор

Собор стоїть на Університетському пагорбі на березі річки Лопань; його можна побачити з будь-якого куточка центра міста. Дзвіницю Собору, яку виконано у неокласичному стилі, побудували в 1820-1830-х роках, а висота всієї будівлі сягає 90 метрів. До ХХІ століття собор вважався найвищою будівлею у місті. Після реставрації 1980 року у соборі відкрили Будинок органної та камерної музики; для цього там було встановлено орган, який виготовили в Чехословаччині.

6. Держпром (Будинок державної промисловості)

Будівля Держпрому є першою висотною залізобетонною каркасною спорудою в усьому Радянському Союзі. Проект Держпрому  розробили ленінградські архітектори С. Серафімов, С. Кравець, М. Фельгерт. Величезну навіть за сучасними стандартами багатоповерхову каркасну конструкцію з бетону, де нараховується 4500 віконних прорізів і 17 гектарів скла,  звели у винятково короткий строк: 1925-1928 роки. На поточний момент у будівлі Держпрому розташовано адміністративні установи, які спеціалізуються в різних галузях економіки.

7. Житловий будинок зі шпилем

Житловий будинок зі шпилем розташовано на площі Конституції. Становить висотну домінанту майдану і займає цілий квартал. Висота – 7-11 поверхів. Збудований за проектом П. I. Арєшкіна у 1954 році.

Поза конкурсом: головне диво і символ Харкова - площа Свободи
Її унікальний архітектурний ансамбль відомий далеко за межами України.
Площа та будівлі навколо неї були побудовані в кінці 1920-х - на початку 1930-х років ХХ століття. Цей період став поворотним моментом для містобудування Харкова. Площа Свободи - одна з найбільших площ у світі (майже 12 гектарів). Просторово поділена на прямокутну частину, яка  виходить на вулицю Сумську і є головним місцем для зустрічей у місті, і на округлу частину, що прилягає до проспекту Леніна і в центрі якої посаджено  парк. Довжина площі - 750 м, ширина прямокутної частини - 130 м, діаметр кругу - 350 м. Незвичайною формою, яка нагадує колбу, площа завдячує зусиллям, які було покладено для того щоб зробити її вигляд більш виразним. З північного боку до площі прилягає готель «Харків» і офісні будівлі. Зі сходу (з боку вулиці Сумської) - будівля Харківської обласної державної адміністрації. Уздовж південного боку площі розташовано Палац молоді і сад імені Тараса Шевченка. У круговій частині площі розташовано три головні будівлі: Держпром, Харківський національний університет імені В. Н. Каразіна та Військовий університет (тепер навчальний корпус ХНУ ім. В. Н. Каразіна).

Друкувати